Fotel – doskonałe dopełnienie pokoju dziennego

News

Fotel to symbol wygody, który świetnie pasuje do pokoju dziennego. Siedząc w nim możemy odpoczywać, relaksować się czytając książkę lub oglądając telewizję, czy spędzać czas na rozmowie z rodziną lub przyjaciółmi. Podpowiadamy, jak wybrać idealny fotel do swojego wnętrza.

Fotel jest bardziej komfortowy niż zwykłe krzesło, ponieważ posiada wygodne, szerokie i tapicerowane siedzisko, uzupełnione dodatkowo o podłokietniki. Mebel ten idealnie pasuje do każdego pokoju dziennego niezależnie czy urządzonego w stylu klasycznym czy też nowoczesnym. Z łatwością komponuje się z otoczeniem, bo w zasadzie może zupełnie różnić się od całej aranżacji przestrzeni. Producenci mebli oferują bardzo szeroki wybór foteli, tak że każdy powinien znaleźć odpowiedni dla siebie.

 

Wygospodarowanie miejsca

Fotel znajdzie dla siebie kąt w każdym pokoju dziennym, którego wielkość pozwala nam na jego ustawienie. Zatem jeżeli tylko okazuje się, że w salonie jest wystarczająco dużo przestrzeni, warto tam postawić "najwygodniejszy mebel świata". W małych pomieszczeniach niestety często musimy dokonać trudnego wyboru pomiędzy miejscem na stół, a fotelem.

 

Fotel w stylu klasycznym

Najpopularniejsze fotele w stylu klasycznym to tradycyjne fotele „uszate” lub z oparciem w kształcie medalionu. Do nieco nowocześniejszej klasyki możemy zaliczyć fotele nawiązujące wyglądem do wnętrz aranżowanych w stylu francuskim lub nowojorskimi. Charakterystycznymi cechami tych foteli są piękna tapicerka i forma, wielkość oraz niezwykła wygoda, które sprawiają, że meble te potrafią być sztuką samą w sobie.

Nawiązując do klasyki warto także wspomnieć o fotelach bujanych, klubowych i pikowanych charlestonach.

 

Fotel w stylu nowoczesnym

O popularności nowoczesnych foteli świadczy ilość projektów, które uznawane są już za klasyków designu oraz liczba ich replik, produkowanych i sprzedawanych do dzisiaj. Wśród najbardziej cenionych projektów foteli jest m.in. fotel Lounge chair zaprojektowany przez Ray'a i Charls'a Eams’ów w roku 1955, fotel Barcelona autorstwa Ludwiga Mies van der Rohe’a, fotele Egg i Swan zaprojektowane przez Arne Jacobsona w roku 1958, czy fotel RM58, który zaprojektował w 1958 roku polski twórca Roman Modzelewski.  

Fotel w stylu nowoczesnym od razu zwraca na siebie uwagę oryginalną formą, często lekką i minimalistyczną. Może stanowić komplet z sofą, ale wcale nie musi! Na przykład do rozłożystej i miękkiej sofy narożnej można dostawić delikatny w formie fotel. Z kolei gdy sofa nie jest zbyt duża, a chcemy zyskać dodatkowe wygodne miejsce można zainwestować w komfortowy miękki fotel lub tradycyjny "uszak" w nowoczesnym wydaniu.