Stół – mebel, który łączy

News

Stół to przede wszystkim przedmiot użytkowy, który musi być funkcjonalny. Mało kto przywiązuje dziś uwagę do symboliki tej pozornie zwyczajnej rzeczy. Dowiedz się czym więcej może być stół?

Stół jest meblem stanowiącym centralny punkt wielu pomieszczeń mieszkalnych, tj. jadalnia, kuchnia oraz pokój dzienny. Warto zastanowić się nad symboliką, jaka stoi za tym ważnym domowym przedmiotem. Dzięki temu łatwiej nam będzie dostosować stół do naszych oczekiwań, czy warunków mieszkalnych.

 

Stół łączy ludzi

Wybierając ten mebel zwracamy uwagę głównie na jego wymiary, które będą najbardziej optymalne dla ilości członków rodziny oraz naszych najbliższych przyjaciół, z którymi będziemy chcieli spędzać czas przy stole podczas najróżniejszych spotkań i uroczystości. W zasadzie możemy określić to zwykłą ergonomicznością stołu, ale zastanawiając się nad tym głębiej stanowi to również symbol. Stół ma bowiem za zadanie zintegrować rodzinę, grono przyjaciół bądź znajomych. Warto dodać, że w dawniejszych czasach stolik był alegorią zarówno dla arystokracji jak i uboższych przedstawicieli społeczeństwa. To przy stołach spotykały się się kolejne pokolenia rodzin, ucztując, prowadząc mniej i bardziej poważne rozmowy, podejmując życiowe postanowienia.

 

Stół jako punkt spotkań

Dzisiaj stół nadal stanowi punkt najróżniejszych spotkań. Przy nim na przykład odprawia się msze święte, odbywają się przy nim konferencje biznesowe. W domach stół wciąż stoi w miejscu spotkań całej rodziny. Przy nim zasiadamy do posiłków, rozmawiamy, pracujemy oraz przyjmujemy gości.

 

Kształt istotna kwestia

W symbolice niezwykle ważny jest kształt stołu. Do wyboru mamy stoły prostokątne i okrągłe. Te pierwsze proponują miejsce uprzywilejowane, które znajduje się na krótszym boku blatu stołu. Tradycyjnie w takim miejscu siadają gospodarze danego domu. Stolik okrągły natomiast stanowi symbol parytetu wszystkich, którzy znajdują się przy takim stoliku. Motyw okrągłego stołu pojawia się w naszej kulturze, np. w znanej legendzie o Rycerzach Okrągłego Stołu, gdzie jego kształt miał zapobiegać kłótniom między rycerzami o pierwszeństwo.