Gdzie umieścić telewizor w salonie?

News

Jeśli właśnie reorganizujesz swój salon i zastanawiasz się, gdzie umiejscowić telewizor, powinieneś w głównej mierze skupić się na wystroju pokoju. To właśnie od tego, w dużej mierze zależy, gdzie usytuujemy telewizor, ponieważ w większości naszych domów to właśnie wokół tego przedmiotu kręci się życie dzienne. Oto kilka porad, pomagających wybrać właściwe miejsce na telewizor w pokoju dziennym.

Zabierając się za urządzanie pokoju dziennego, meble zazwyczaj ustawiamy tak, aby wyeksponować telewizor. Wszystko zostaje podporządkowane lokalizacji tego urządzenia, dlatego decyzja o jego finalnym umieszczeniu powinna być przemyślana. Chodzi o to, aby ułatwić dostęp wizualny oraz zapewnić jak najwięcej przestrzeni w pokoju.

 

Idealne miejsce na telewizor


Warto pamiętać o tym, że wyboru miejsca do oglądania telewizji, powinniśmy dokonać jeszcze zanim zakupimy telewizor. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, dlatego w pierwszej kolejności zastanów się, które miejsce w salonie znajduje się maksymalnie najdalej od głównych ścieżek komunikacyjnych. Chodzi o to, aby zminimalizować ryzyko przeszkadzania w trakcie oglądania. Może bowiem zdarzyć się tak, że w trakcie cieszenia się seansem filmowym lub rozgrywką meczową, osoba trzecia stanie między oglądającym a ekranem. Jest to szczególnie denerwujące, jeśli zdarzy się w wyjątkowo ważnym momencie. Pamiętaj również, że ustawianie telewizora na wprost okna czy lampy jest równie niekorzystnym pomysłem. Oczywiście nie chodzi o refleksy świetlne na ekranie – dzisiejsze telewizory nie odbijają światła – ale o możliwość lekkiego pogorszenia jakości obrazu. Tutaj warto nadmienić, że jasność telewizorów LCD jest na tyle duża, że mogą znajdować się nawet w najbardziej nasłonecznionych salonach. Jeśli jednak decydujesz się na plazmę, lepiej umieścić ją w pokoju, gdzie nie ma aż tak dużej ilości światła. Ponadto na odbiorniki plazmowe, LCD i LED może źle wpływać sąsiedztwo kaloryfera czy kominka – nie tyle w kwestiach technicznych czy fizycznych, a estetycznych.

 

Możliwe aranżacje

Istnieje wiele możliwości aranżacyjnych, które pomogą ci dobrze wyeksponować ekran. Jedną z opcji jest umieszczenie telewizora w zabudowanej wnęce. Takie rozwiązanie prezentuje się atrakcyjnie wizualnie oraz umożliwia schowanie kabli. Kolejnym pomysłem jest powieszenie odbiornika na panelu, specjalne mocowanym do ściany. Możesz go wykonać z płyt g-k lub z płyty meblowej (fornirowanej lub lakierowanej). Pomysł umieszczenia odbiornika na meblościance, pozwoli na zagospodarowanie całej ściany i schowanie wszystkiego, co potrzebne w jednym miejscu. W ten sposób zyskasz przestrzeń w pozostałej części salonu. Wiadomo jednak, że istnieje wielu zwolenników tradycyjnego rozstawienia. Dla nich więc najlepsze będzie umieszczenie telewizora na regale lub szafce. W takiej sytuacji również nie powinieneś mieć problemu z ukryciem kabli, ponieważ wystarczy schować je za plecami mebla.