Okrągły stół kuchenny w roli głównej

News

To właśnie przy nim toczy się życie, codzienne obiady, święta oraz inne ważne uroczystości rodzinne. Stół musi być więc nie tylko efektowny, ale także komfortowy, praktyczny i trwały. Podpowiadamy, jaki okrągły stół jest najodpowiedniejszy i co warto wziąć pod uwagę przy jego zakupie?

Przy stole spędzamy bardzo dużo czasu. Najczęściej spożywamy przy nim posiłki, ale stanowi on również miejsce pracy, zabawy z dziećmi oraz przyjmowania gości. Właśnie dlatego wybór odpowiedniego stołu jest tak istotny. Dużą popularnością cieszą się okrągłe stoły do jadalni, które są wyprofilowane i posiadaj najróżniejsze wymiary.

 

Właściwy rozmiar

Wymiary stołu muszą być dostosowane do ilości posiadanej przestrzeni. Należy wziąć także pod uwagę  miejsce na krzesła i zasięg ich odsuwania. Pominięcie tych aspektów skutkuje bowiem przeciskaniem się między krzesłem a ścianą, czy przypadkowymi zrzuceniami obrus z nie daj boże całą zastawą.

Standardowe stoły do jadalni o owalnym kształcie mierzą najczęściej metr szerokości, natomiast okrągłe mogą posiadać nawet do 1,5 metra średnicy. W przypadku małej rodziny optymalny powinien być stół okrągły o średnicy od 100 do 120 centymetrów.

 

Rożne oblicza okrągłego stołu

Sklepy meblowe oferują nam stoły okrągłe i owalne do jadalni w najróżniejszych stylistykach. Do najbardziej popularnych należą stoły w stylu klasycznym, tradycyjnym oraz w stylu nowoczesnym. Dodatkowo stoły mogą być także rozkładane. Blaty stołów wykonywane są z takich materiałów jak szkło, drewno, czy laminat. Oprócz tego stoły do jadalni mogą posiadać ciekawe zdobienia, np. w kształcie warkocza. Każdy dodatkowy detal sprawia, że stół zyskuje wyjątkowy wygląd i styl.

 

Aranżacja wnętrza z okrągłym stołem

Stół to najważniejszy element wyposażenia każdej jadalni, ale ostateczny efekt aranżacyjny osiągniemy poprzez połączenie go z innymi dodatkami. Krzesła, komody i detale w postaci obrusów, bieżników, świec, czy lamp składają się na nastrojowy całokształt jadalni.

Na przykład małe stoły, określane raczej mianem stolików, oparte na jednej, wystylizowanej i wyprofilowanej nodze idealnie komponują się z dwoma krzesłami i minimalistycznymi dekoracjami, np. prostym flakonem ze świeżymi kwiatami. Dzięki temu stworzymy romantyczny kącik świetnie nadający się na chwilę relaksu z filiżanką kawy.

Do przestronnej jadalni możemy wybrać z kolei duży efektowny stół, który wypełni przestrzeń i idealnie będzie sprawdzał się w przypadku przyjęć oraz rodzinnych uroczystości.