W poszukiwanu idelanej sofy

News

Sofa to jeden z najważniejszych mebli w każdym domu. Dostępne obecnie na rynku modele wyposażone są w szereg udogodnień, tj. regulowane siedziska, rozkładane podnóżki, podręczne półki, czy pojemne schowki. Podpowiadamy, jak wybrać tę właściwą sofę.

Przed decyzją o zakupie konkretnej sofy powinniśmy zmierzyć swój salon. Przed siedziskiem powinno być ok. 90 cm wolnego miejsca umożliwiającego swobodę ruchu.
Sofę ustawia się zwykle wokół ważnego punktu przestrzeni mieszkalnej, tj. kominek, telewizor, czy okno z widokiem na ogród.
Przy wyborze należy również kierować się liczbą członków rodziny i tym, jak często zapraszamy gości. Komfortowa sofa musi zapewniać każdemu optymalną ilość miejsca, np. dwuosobowa powinna mieć około 120 cm szerokości i 60–90 cm głębokości.

Jeżeli nie chcemy zbyt obszernej sofy dobrym rozwiązaniem będzie wybór dwóch lub trzech mniejsze bądź zestawu modułowego. Dwie kanapy ustawione na przeciwko siebie, podobnie jak narożnik, umożliwiają zbudowanie w salonie kameralnej atmosfery. W otwartym wnętrzu sofa może pełnić rolę elementu rozgraniczającego salon i kuchnię.

 

Sofa jako mebel wielofunkcyjny

Sofy starają się dostosowywać do naszego szybko zmieniającego się stylu życia i potrzeb.
Jedną z najbardziej praktycznych funkcji jakie mają nam do zaoferowania jest połączenie siedziska i łóżka. Sofy rozkładają się w przód lub podobnie do tradycyjnych wersalek. Pamiętajmy o tym przy wyborze, żeby później zdarzyło się tak, że rozłożenie mebla wypoczynkowego ogranicza korzystanie z innych. Możliwość zmiany kanapy w łóżko oszczędza nam przestrzeń, a dzięki wbudowanej skrzyni zyskujemy również dodatkowe miejsce na pościel. Dodatkowo na rynku dostępne są kanapy, które mogą przekształcić się nawet w łóżko piętrowe.Ciekawą propozycją jest sofa z możliwością przechowywania książek i akcesoriów w podłokietnikach oraz oparciu. Tego typu funkcjonalność wymaga jednak dostępu z każdej strony, miejsce dla takiego mebla należy więc przeznaczyć na środku pomieszczenia.W pokojach dziennych o mniejszej powierzchni użytkowej idealnie może sprawdzić się sofa z wbudowanym stolikiem. To doskonała propozycja dla osób, które zamiast przy biurku wolą usiąść z laptopem na sofie.

 

Sofy dla gadżetomaniaków

Sofy z wysokimi profilowanymi zagłówkami oraz podnóżkami (wysuwanymi lub funkcjonującymi jako osobne moduły) zapewnią komfortowe warunki do relaksu. W dobie zaawansowanego postępu technologicznego w zakresie regulacji takich sof liczne zastosowania znalazła elektronika. Nowoczesnymi sofami można zatem sterować za pomocą pilota. Dodatkowo posiadają one wejścia do podłączenia ładowarki ukryte w podłokietnikach, wbudowane lampki do czytania, czy sprzęt grający.